Начало Mediapool.bg Ивет Горанова ще се бие за златен медал в каратето

Ивет Горанова ще се бие за златен медал в каратето

0

Ивет Горанова Дебютът на каратето като олимпийски спорт донесе четвърти медал за България от Олимпиадата в Токио. 21-годишната Ивет Горанова достигна финала в категория до 55 килограма и така си осигури най-малко сребърен медал при дебюта си на Олимпийски игри. В първата си среща бронзовата медалистка от световното първенство през 2018 г. победи представителката на Китайско Тайпе Вен Цуюн с 5:2 точки. Напрежението се повиши в края на двубоя, но българката успя да задържи предимството си и да затвърди доброто начало с вазари. Във втория мач туркинята Серап Арапоглу поведе, но Ивет се мобилизира и обърна резултата срещу далеч по-опитната си съперничка, след като я победи с 5:1 точки. Този успех беше изключително важен, за да продължи Горанова напред в надпреварата. В третата среща българката се изправи срещу Сара Бахманяр от Иран, която победи с 5:2 точки. След убедителните си победи в групата българката бе също така съсредоточена и целеустремена и в полуфинала, в който победи австрийката Бетина Планк с 4:3. Горанова започна по-добре и в първата минута реализира две точки след точни удари с ръка. 33 секунди преди края Горанова реализира трето юко, но 17 секунди преди сирената австрийката изравни след акция за ипон и три точки. 8.8 секунди преди края българката направи четвърто юко и спечели срещу 29-годишната Планк, която е двукратна европейска вицешампионка и има два бронзови медала от Световни първенства, но в по-долната категория до 50 килограма, в която триумфира и на Европейските игри в Минск преди две години. Успехът на Горанова е четвърти сигурен медал за България от олимпийските игри в Токио. В стрелбата Антоанета Костадинова спечели сребро, Тайбе Юсеин се окичи с бронз в борбата, а боксьорката Стойка Кръстева ще излезе на финал в своята категория в събота (7 август). Георги Вангелов отстъпи с 1:5 срещу Нурислам Санаев (Казахстан) в схватка за бронз в категория до 57 кг на олимпийския турнир по борба за мъже свободен стил. Вангелов загуби първата точка за пасивност, след което световният вицешампион от 2018 го събори на тепиха за други две. Санаев спечели още две точки в началото на втората част на схватката и с това си осигури преднина от общо пет. Българският национал записа първа точка от наказание на бореца от Казахстан близо минута преди края и Санаев отби последните му атаки за крайното 5:1. По-рано днес Вангелов тушира за 39 секунди двукратния панамерикански вицешампион Оскар Едуардо Тигрерос Урбано (Колумбия) в схватка от репешажите. По-късно през деня в мач за бронзов медал в борбата излиза и Евелина Николова. Рано тази сутрин пък Мирела Демирева си осигури място във финала на скок височина. Източник: Mediapool.bg