Дъщерите на Путин, Анна Чапман и други агенти: кой обитава конспиративните квартири на КГБ и СВР
Внимание, Аукцион!
На 28/12.2022 г. служебната ни Дачия осъмна с четири нарязани гуми. Свързваме това действие със следния низ от събития:
– Нашият репортер Димитър Стоянов разработи темата #Жосигейт за подкупа, получен от Иван #Гешев.
– Конгресменът Уорън Дейвидсън цитира това разследване в писмото си, с което иска санкции срещу Гешев.
– Кафявата пропагандна клоака ПИГ публикува снимки на Димитър от протестите срещу Борисов и Гешев с безумните твърдения, че едва ли не той е издиктувал писмото на конгресмена.
Наддаване ще има за всяка от четирите гуми. Начална цена 50 лв. Първата и втората гума са продадени. Аукционът за третата /задна дясна/ приключва след два дни, на 23/1/2022 в 12 ч.
Победителят ще бъде известен по имейл и ще получи координати за плащането.
Всяка гума ще бъде подписана с посвещение от журналистите на BIRD.
Стотици конспиративни квартири в миналото са били зачислени на КГБ. Там са били укривани свидетели и са се провеждали тайни срещи. Наричали ги „кукушки“ – като кукувичи гнезда. Официално по документи те са били оформени на несъществуващи хора или на държавни предприятия. След премахването на КГБ по-голямата част от „кукушките“ е била прехвърлена на ФСБ (Федералната служба за сигурност) и ФСО (Федерална служба за охрана), останалите получава СВР (Служба за външно разузнаване).
В конспиративните квартири на СВР са живели дъщерите на Путин Мария и Екатерина. В няколко други са се укривали изгонени от САЩ руски шпиони, а останалите са били обитавани от слушатели на академията на СВР, подготвяни за нелегална дейност зад граница. Това се посочва в поредното разследване на The Insider.
Щерките на Путин и не само
В съветско време в една от квартирите на Новински булевард бл. 25, ап. 10 (бившата улица „Чайковски“) се е помещавал наблюдателен пункт на КГБ, който е следил посолството на САЩ. Там денонощно дежурили оперативни служители със специална фото-апаратура и само някой от американските дипломати да седне на волана, незабавно потегляла проследяваща кола на КГБ. По време на „сухия режим“ на Горбачов в тази квартира офицерите тайно се черпели за празници и юбилеи.
От 1993 г. спира заснемането на „филми“ за американските дипломати, а конспиративната жилищна площ преминала към външното разузнаване. Като собственик бил записан някой си В.А.Степанов, който нямал дата на раждане, паспорт и роднини. Апартаментът получил №151 при положение, че в блока жилищата са общо 51. В тази „кукушка“ са се провеждали тайни срещи на офицери от СВР и завербувани дипломати от страните в Африка, Латинска Америка и Близкия Изток.
През 2010 г. на входа на двора е поставена бариера, а на жилището е направен луксозен ремонт. И скоро се появили обитатели – голямата дъщеря на Путин Мария Воронцова и нейният холандски съпруг Йоррит Фаассен. Двойката си общувала на английски и е била денонощно охранявана от служители на Службата за сигурност на президента.

Факт е, че на Новинския булевард Мария и съпругът й рядко се появявали, тъй като повече пътешествали по света, а после се пренесли в Нидерландия. Съседи свидетелстват, че напоследък в апартамента понякога се настанява сивокос мъж с млада жена и веднъж в месеца идва необщителна чистачка.
В друга „кукушка“ на улица „Мосфилмовская“ 17/25 е живяла малката дъщеря на Путин Екатерина Тихонова. При необходимост конспиративната квартира се е използвала за срещи с вербувани преподаватели от РУДН (Руски университет на дружбата на народите), МГИМО (Московски държавен университет по международни отношения) и МГУ (Московски държавен университет). След прехвърлянето на апартамента на СВР, той е записан на И.Н.Ларионов, който, разбира се, не притежава лични данни, документи и биография.
Катя Тихонова е живяла не особено дълго на този адрес, скоро тя се пренесла в имение недалеч от резиденцията на Путин. Мотиви за преместването се оказали съседи-наркомани и серия кражби в блока.

За още една „кукушка“ – на „Бережковская набережная“ 8 имало слухове, че ФСБ са укривали дезертьора от Агенцията за национална сигурност Едуард Сноудън, който обаче отрича това.
The Insider уточнява, че конспиративната квартира се намира на 9-ия етаж, използвана от КГБ от 1960 г. За нея си спомня бившият оперативен работник от КГБ в Латвия Борис Карпичков, впоследствие избягал в Англия:
„Тази същата „кукушка“ в самия център на Москва представляваше тристайно жилище, напълно обзаведено, макар и с не съвсем нови, но хубави мебели и оборудвано с всички необходими домашни вещи, в това число и чисто спално бельо, но фактически никой не живееше там постоянно“.
Карпичков твърди, че още една конспиративна квартира, отдадена на управление на външното разузнаване СВР, се намира в блок №2 в Проточний переулок. Сред обитателите на големия блок се оказва, че е имало 7 души без никакви данни – на кого от тях е записана „кукушката“ остава загадка.
Анна Чапман и Герой на Съветския съюз
През 2010 г. ФБР разобличава руски нелегални имигранти, издадени от избягалия в САЩ полковник от външното разузнаване Александър Потеев. Те са обменени срещу полковника от ГРУ Сергей Скрипал, , полковника от СВР Александър Запорожский, учения Игор Сутягин и бившия сътрудник на ФСБ Генадий Василенко, излежаващи присъди в затвор за шпионаж. Така върнатите бивши шпиони са настанени веднага в „кукушките“.
На Лялин переулок в блок 8, ап. 2 се заселва, с извинение, най-известната от цялата компания – Анна Чапман (Кушченко). Доходоносният блок на московския търговец Такке е построен през 1910 г. След болшевишкия преврат в него са живели видни партийци, а след техния арест за „шпионска дейност и създаване на троцкистска организация“ жилищата са предадени на НКВД (Народен комисариат на вътрешните работи). Общата площ на конспиративната квартира на Чапман е 46 кв. м., негова стопанка е измислената Е.Т.Фьодорова.

Заедно с Чапман от САЩ са изгонени полковникът от КГБ-СВР Михаил Васенков, наричащ се с името Хуан Жозе Лазаро Фуентес и перуанската му съпруга Вирджиния Пелаез Окампо. Шпионската си кариера Васенков започва още през 1975 г., когато под прикритието на испански бизнесмен е изпратен в Перу. През 1983 г. той се жени за перуанската журналистка Вирджиния Пелаез, а по-късно семейството се премества в Ню Йорк. Там Васенков оглавява нелегалната резидентура на Първо главно управление на КГБ, в която влизат журналисти, бизнесмени и членове на левичарски младежки организации. През 1990 г. със секретен указ на Върховния съвет на СССР Васенков е удостоен със званието Герой на Съветския съюз. До края той не признава работата си за руското разузнаване, докато в килията му не се появява дезертьорът Потеев и представя прихванатото от Москва негово лично дело.

В Москва екс-шпионите са заселени в бившия блока на кавалерийския генерал Александър фон Баумгартен на адрес ул. „Плюшчиха“, блок 53/25, корпус 1. До 1968 г. апартаментът е приютявал 4 семейства, а след разселването комуналката е прехвърлена на КГБ. До 1995 г. тази „кукушка“ е записана на името на бившия майор от КГБ Андрей Подвойников, след това, според оперативния отчет на СВР конспиративната квартира минава като „Пощенска кутия Плюшчиха 53/25“.
Разузнавачи от „Норникел“, „Роснефт“ и „Транснефт“
Още един разузнавач – Андрей Безруков е живял в САЩ с документи на името на Доналд Хауърд Хетфийлд, а съпругата му Елена Вавилова – на Трейси Лий Ан Фоли. Двамата са работили по линия на научно-техническото разузнаване към СВР и за 20 години шпионска дейност са успели да се обзаведат с многобройни връзки в САЩ и Канада. След размяната им става ясно, че съпрузите нямат собствено жилище в Москва, поради което са настанени в „кукушка“ на Можайски вал. Като стопанин на жилището се води някой си Р.Д.Алидулин. Съседи обаче съобщават на The Insider, че никакъв Алидулин не се е мяркал и не са го виждали. После един през друг разказват как през 2010 г. в отсрещния апартамент е починал заслужилият доктор на РСФСР Владимир Рогайлин на 73 години, а тялото му половин година е лежало в кухнята.
По нареждане на Путин Безруков е назначен за съветник в „Роснефт“, а съпругата му Вавилова в „Норникел“. И двамата са написали автобиографични книги, често се изявяват по телевизията и разказват на младежта за любовта към родината. Заедно с двамата м конспиративната квартира живели родените в Канада синове Тим и Алекс. Те взели фамилията на майка си, получават руски паспорти и Тим става Тимофей Вавилов, а Алекс – Александър.

Междувременно порасналите синове започват да искат връщане на канадското им гражданство. Съдът в Канада уважава иска на братята и след като получават паспортите си, според някои сведения, те веднага напускат Русия. Впрочем, по-големият брат Тим получава фамилията Флеминг – като писателя Ян Флеминг, създал героя Джеймс Бонд.
Полковникът от СВР Михаил Куцик пристига в САЩ през 2001 г. под името Майкъл Зотоли, а след две години с канадското име Патриша Майлс към него се присъединява съпругата му Наталия Переверзева-Куцик. В Америка съпрузите служат като предаватели на шифровани съобщения за Москва, а също създават многобройни тайници с пари. Те са арестувани в собствения им дом в Арлингтън и веднага признават за тайната си дейност на територията на САЩ. Провалените нелегални имигранти са трудоустроени в „Транснефт“ при близкия приятел на Путин Николай Токарев. Куцик е назначен за директор на департамента по организация и провеждане на търгове, а жена му става пиар-директор.
Главата на семейството е настанен в „кукушката“ на улица „Кулаков“, а жената в бизнес-центъра на „Большая полянка“, където външното разузнаване има помещение за конспиративни срещи с агентурата. Ако Куцик се старае да не „светне“ особено, то съпругата му става лице на „Транснефт“ с участията си в презентации и семинари. Председателят на Императорското православно палестинско общество Сергей Степашин й връчва почетна грамота за „подкрепа на мероприятията“. Екс-шпионката се обзавежда с „Мерцедес“ и „Порше“ за 7, 5 милиона рубли.

В самата нефтена компания отношението към Переверзева-Куцик далеч не е еднозначно, заради очите й я наричат „симпатичната интригантка“. Когато екс-шпионката е свалена от длъжността пиар-директор и я преместват в департамента по комуникациите, някой от колегите й публикува в интернет-платформата ЖЖ (Живой журнал/LiveJournal) язвителен пост: „Повече няма да има салатни панделки за няколко милиона рубли и няма да копаят из парковете в столицата дупки за дървета на стойност сякаш са отлети от злато“.
The Insider успя да научи адресите на още 16 квартири в различните райони на Москва, които по всички признаци приличат на „кукушки“. Известно е, че една от тях на ул. „Академик Бочвар“, е била ограбена. Престъпниците са задигнали ноутбук, хард-диск, комплект отвертки и 5 000 рубли. Потърпевш се оказал сътрудникът на КГБ в Беларус Владимир Богославский, по-рано обучаван за таен агент в академията на СВР.
Сергей Канев, The Insider
Превод: BIRD.BG
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
Отговорът е: Финансира се от журналистическо чекмедже, в което читателите оставят по нещо, ако им е харесало съдържанието.
Чекирайте се и Вие!
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Чекирай Редовно. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.
.wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li a, .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li a:hover, .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li a:focus{ outline: none; text-decoration: none; } #wpsm_tab_container_1533 a, #wpsm_tab_container_1533 a:hover{ -webkit-box-shadow:none; box-shadow:none; } #wpsm_tab_container_1533{ overflow: hidden; display: block; width: 100%; border: 0px solid #ddd; margin-bottom: 30px; margin-top:20px; } #wpsm_tab_container_1533 ul{ padding:0; margin:0; } .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li{ margin-left:0; } .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li a i{ height:auto; } #wpsm_tab_container_1533 .wpsm_nav li .wpsm_tabs_img_icon, #wpsm_tab_container_1533 .wpsm_nav li .wpsm-icons{ vertical-align:middle; } @media only screen and (max-width: 600px) { .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li{ float:none; } } @media only screen and (min-width: 601px) { #wpsm_tab_container_1533 .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li { float:left; } } #wpsm_tab_container_1533 .wpsm_nav li .wpsm_tabs_img_icon{ box-shadow:none; -webkit-box-shadow:none; width:21px; height:21px; } #wpsm_tab_container_1533 .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li a { background-image: none !important; } .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li a i, .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li a img { display:inline; margin:0 8px 0 0; }
/*design 5*/ .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li:first-child a { border-bottom-left-radius:20px; } .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs{ border-bottom:0 none; background: #ffed26; border-radius: 0 20px 0 20px; margin:0 !important; padding:0 !important;
}
.wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li{ margin-bottom:0; }
.wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li a{ background: transparent !important; border-radius: 0; font-size: 21px; border: none; color: #000000; padding: 12px 22px; font-weight:300; font-family:0; text-align:center;
}
.wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li a i{ /* margin-right:10px; */ color:#000000; font-size: 21px;
} .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li.active a{ border: 0 none; background:#000000 !important; color:#ffed26 !important;
}
.wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li.active a i{ color:#ffed26 !important;
}
.wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li.active a:after{ content: „“; position: absolute; left: 0; right:0; margin:auto; width:0px; bottom: -14px; border: 7px solid transparent; border-top: 7px solid #000000 !important;
}
.wpsm_tab_1533 .wpsm_tab_content{ padding:12px; color:#b2b2b2; font-size: 20px; line-height:1.6; margin-top: 25px; border-bottom:1px solid #e8e8e8; font-family:0;
}
.wpsm_tab_1533 .wpsm_tab_content .tab-pane p{ color:#b2b2b2; font-size: 20px; font-family:0; background:none; border:none; line-height:1.6; padding:0; text-align:left;
}
@media only screen and (max-width: 600px) { .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs, .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li{ width:100%; background:transparent; } .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li:first-child a, .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li:last-child a { border-bottom-left-radius:0px; border-top-right-radius:0px; } .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li.active a{ border-radius:7px 7px 0 0; } .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li a{ margin-bottom:8px; background: #ffed26 !important; } .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li.active a:after{ width:0; } .wpsm_tab_1533 .wpsm_nav-tabs li.active a:after{ border:none; }
}
БРРД Eднократно 2023 / BIRD One time 2023
БРРД Ежемесечно / BIRD Monthly
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Anonymous
21.07€
Anonymous
10.40€
Anonymous
10.40€
Anonymous
10.40€
София Колева
21.07€
Albena Kostova
20.54€
Anonymous
21.07€
Anonymous
5.32€
Temenoujka Ninova
Вие сте критично необходими с високо професионалната си работа.
С благодарност и … Read more
Вие сте критично необходими с високо професионалната си работа.
С благодарност и пожелания за неуморност.
20.54€
Kalina Bogdanova
10.00€
МАРИЯН ПЕТКОВ
ЧСИ Мариян Петков
Редовно ви чета. Продължавайте с добрата работа!
100.00€
Катя Дженева
10.40€
Внимание, Аукцион! На 28/12.2022 г. служебната ни Дачия осъмна с четири нарязани гуми. Свързваме това действие със следния низ от събития: – Нашият репортер Димитър…
Внимание, Аукцион! На 28/12.2022 г. служебната ни Дачия осъмна с четири нарязани гуми. Свързваме това действие със следния низ от събития: – Нашият репортер Димитър…
Внимание, Аукцион! На 28/12.2022 г. служебната ни Дачия осъмна с четири нарязани гуми. Свързваме това действие със следния низ от събития: – Нашият репортер Димитър…