Проф. Кенаров: Болни от COVID-19 може вероятно да се лекуват с терапевтична афереза
Биволъ публикува статия и интервю с проф. д-р. Пламен Кенаров, Началник на отделение за интензивно лечение на неврологични заболявания в Университетска болница Царица Иоанна – ИСУЛ, София.
Как да лекуваме заразените с COVID-19? През последните няколко седмици се изписа толкова много по темата, появи се толкова обемна и често противоречива информация за всевъзможни видове лечение, че настана объркване не само в обществото, но и сред лекарите и вирусолозите, занимаващи се с темата. Механизмът на разпространение на заразата е вече относително ясен, както и мерките, чрез които да се предпазим от заразяване, но методите на лечение все още са обгърнати в мъгла и носят множество въпросителни. Анекдотичното се смесва с научното до такава степен, че вече е много трудно да различим едното от другото.
Така дългоочакваната ваксина за COVID-19 е разбира се едно генерално решение на проблема, но дори и такава да бъде създадена, клиничните тестове, сертифициране, масово производство и глобално разпространение ще отнемат много месеци, а най-вероятно години. Засега единствено преболедувалите COVID-19 имат вероятна (но не сигурна) защита, тъй като организмът им е създал нужните антитела срещу вируса (така наречения имуноглоболин G).
На този етап, в очакване на ваксината, това което можем да направим като лекари е да опитаме да приложим достатъчно ефикасни методи за лечение на хората, развили средни и тежки форми на заболяването. Тъй като голяма част от тях развиват белодробни усложнения – най-често пневмонии и остър респираторен дистрес синдром (ОРДС/ARDS), както и тежък остър респираторен синдром (ТОРС/SARS) – усилията ни за лечение трябва да бъдат насочени основно в посока на тези състояния.
Терапевтична афереза е един засега малко известен метод на лечение, който обаче има потенциал да даде изключително благоприятни резултати при болни с ОРДС/ARDS предизвикан от COVID-19. Съвсем накратко, аферезата (хемофилтрация, плазмафереза, онкофереза, плазмена обмяна и др.) представлява цялостна филтрация на кръвта през специална наномембрана (нано порите и нано каналите са с размери около 50 – 100 нанометъра. Един нанометър е равен на една милиардна част от метъра (1 nm = 10-9 m)). През такава мембрана се отделя кръвната плазма от кръвните клетки. С отделянето на плазмата премахваме от кръвообъщението редица антигени и антитела, както и патогенни белтъци от разпаднали се клетки, бактерии и вируси.
Голямата група от автоимунни заболявания, включително множествена склероза, хепатит С и някои ракови заболявания се лекуват успешно по този начин. Резултатите са нагледно описани в рецензирани международни научни списания (виж линковете).
Веднага след провеждане на плазмаферезата настъпва подобряване в клиничното състояние на болния. Тук е важно е да се отбележи, че аферезата не е и не може да бъде панацея, и не лекува първопричината на съответната болест. Тя има главно лечебен ефект, като чисто физически филтрира и премахва вредни белтъци и други токсични натрупвания в кръвта и тъканите, така че организмът да има възможност да се възстанови. Аферезата е лечение, което дава допълнително време за оздравяване на болния, но времето понякога е най-ценният ресурс в медицината.
Важното в настоящата ситуация е, че аферезата може да бъде успешно приложена не само при автоимунни, но и при вирусни заболявания. Нанотехнологичният филтър, през който преминава кръвта по време на процедура, позволява отделянето и на най-микроскопичните организми, включително и вируси от рода на COVID-19, хепетит С и др. По този начин аферезата спомага за значително намаляване на количеството и концентрацията на вируси в тялото на пациента, което пък от своя страна подобрява цялостното му състояние. Това може да даде ценно време на организма да възстанови имунните си функции и в крайна сметка да се окаже животоспасяващо, включително и при хора развили ARDS/SARS.
Трябва също така да се отбележи, че аферезата по принцип може да се осъществи по минимално инвазивен начин (при използване на една или две периферни вени на ръката, а не централен венозен катетър), което я прави изключително нискорискова процедура, без съпътстващи странични ефекти.
Плазмафереза върху пациенти с COVID-19 вече се извършва в САЩ, Япония, Китай и Русия и първоначалните резултати са много обнадеждаващи, както отбелязват реномирани списания за реанимация и интензивно лечение като „Critical Care”. В Испания съвсем наскоро беше одобрен държавен проект за лечение на COVID-19 с гранулоцитоафереза (вариант на терапевтичната афереза). Провеждането на плазмафереза на оздравели от COVID-19 предоставя също така човешка плазма с високо съдържание на специфично антитяло (имуноглобулин G). Така получената плазма се ползва за пасивна имунизация при пациенти все още боледуващи от COVID-19. В Канада, както и в други страни опитите в тази насока продължават. През този месец се появиха неофициални публикации, в които се съобщава, че министър-председателя на Великобритания Борис Джонсън е получил човешка плазма от оздравели от вируса хора.
В България апаратура за терапевтична афереза има във Военно-медицинска академия София, Университетската болница в Пловдив „Св. Георги”, както и на други места, но за съжаление на този етап процедури се осъществяват само епизодично, поради липса на добре обучен персонал и адекватно финансиране. Трудностите не са непреодолими за това засега единствено патогенетично лечение на SARS/ARDS предизвикани от COVID-19.
Важно е Министерство на здравеопазването и Националната здравно осигурителна каса да имат ясна политика по въпроса. На този етап, докато чакаме откриването на ваксина, приложението на терапевтична афереза може да се окаже един от основните и най-успешни методи за лечение на пациенти със средни и тежки форми на заболяването. При достатъчно политическа воля и желание, България има шанс да стане един от прогресивните лидери в борбата с COVID-19.
===
Във връзка със статията и предложенията на проф. Кенаров, редакцията му изпрати въпроси, на които той отговори по електронната поща.
* Проф. д-р Пламен Кенаров, д.м. е Началник на отделение за интензивно лечение на неврологични заболявания в Университетска болница Царица Иоанна – ИСУЛ, София.
Той е лекар – реаниматор с 43 години стаж в интензивното лечение на болните.
Защитил е дисертация за лечението на болни с ARDS. Лицензиран е за високо специализирана дейност по терапевтична афереза от университета в Санкт Петербург (Русия) и Медицински университет, София. През 1986 г. е участвал в първата за България плазмафереза и лимфоцито плазмафереза на болен заразен с вирус от групата „Коксаки В” (също RNK вирус), развил ARDS и след афереза напълно излекуван. Написал е монографии и статии, които са публикувани в България, САЩ, Испания, Русия, Япония и Южна Корея. Има признати изобретения и патенти свързани с ARDS и плазмаферезата.
***
Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика.
Включете се с Данъкъ Биволъ!
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.
.wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li a, .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li a:hover, .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li a:focus{ outline: none; text-decoration: none; } #wpsm_tab_container_51796 a, #wpsm_tab_container_51796 a:hover{ -webkit-box-shadow:none; box-shadow:none; } #wpsm_tab_container_51796{ overflow: hidden; display: block; width: 100%; border: 0px solid #ddd; margin-bottom: 30px; margin-top:20px; } #wpsm_tab_container_51796 ul{ padding:0; margin:0; } .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li{ margin-left:0; } .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li a i{ height:auto; } #wpsm_tab_container_51796 .wpsm_nav li .wpsm_tabs_img_icon, #wpsm_tab_container_51796 .wpsm_nav li .wpsm-icons{ vertical-align:middle; } @media only screen and (max-width: 600px) { .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li{ float:none; } } @media only screen and (min-width: 601px) { #wpsm_tab_container_51796 .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li { float:left; } } #wpsm_tab_container_51796 .wpsm_nav li .wpsm_tabs_img_icon{ box-shadow:none; -webkit-box-shadow:none; width:26px; height:26px; } #wpsm_tab_container_51796 .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li a { background-image: none !important; } .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li a i, .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li a img { display:inline; margin:0 8px 0 0; }
/*design 5*/ .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li:first-child a { border-bottom-left-radius:20px; } .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs{ border-bottom:0 none; background: #ffed26; border-radius: 0 20px 0 20px; margin:0 !important; padding:0 !important;
}
.wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li{ margin-bottom:0; }
.wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li a{ background: transparent !important; border-radius: 0; font-size: 26px; border: none; color: #000000; padding: 12px 22px; font-weight:300; font-family:Open Sans; text-align:center;
}
.wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li a i{ /* margin-right:10px; */ color:#000000; font-size: 26px;
} .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li.active a{ border: 0 none; background:#000000 !important; color:#ffed26 !important;
}
.wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li.active a i{ color:#ffed26 !important;
}
.wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li.active a:after{ content: “”; position: absolute; left: 0; right:0; margin:auto; width:0px; bottom: -14px; border: 7px solid transparent; border-top: 7px solid #000000 !important;
}
.wpsm_tab_51796 .wpsm_tab_content{ padding:12px; color:#b2b2b2; font-size: 20px; line-height:1.6; margin-top: 25px; border-bottom:0px solid #e8e8e8; font-family:Open Sans;
}
.wpsm_tab_51796 .wpsm_tab_content .tab-pane p{ color:#b2b2b2; font-size: 20px; font-family:Open Sans; background:none; border:none; line-height:1.6; padding:0; text-align:left;
}
@media only screen and (max-width: 600px) { .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs, .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li{ width:100%; background:transparent; } .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li:first-child a, .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li:last-child a { border-bottom-left-radius:0px; border-top-right-radius:0px; } .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li.active a{ border-radius:7px 7px 0 0; } .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li a{ margin-bottom:8px; background: #ffed26 !important; } .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li.active a:after{ width:0; } .wpsm_tab_51796 .wpsm_nav-tabs li.active a:after{ border:none; }
}
Извършвайки плащане Вие се съгласявате с Общите условия, които предварително сте прочели тук.
Биволъ не записва и не съхранява номера на Вашата банкова карта. Плащанията се обработват през системата Stripe. Даренията за Биволъ с банкови карти се управляват от френската неправителствена организация Data for Reporters Journalists and Investigations – DRJI.
Извършвайки плащане Вие се съгласявате с Общите условия, които предварително сте прочели тук.
Биволъ не записва и не съхранява номера на Вашата банкова карта. Плащанията се обработват през системата Stripe. Даренията за Биволъ с банкови карти се управляват от френската неправителствена организация Data for Reporters Journalists and Investigations – DRJI.
SMS код BIVOL
За да подкрепите с малка сума нашите разследвания и автори, можете да изпратите SMS на кратък номер. Ще получите с обратен SMS линк към нашия архив.
- Изпрати 1,2 лв. на номер 1851 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
- Изпрати 2,4 лв. на номер 1092 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
- Изпрати 4,8 лв. на номер 1094 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
- Изпрати 12 лв. с два смс-а на номер 1096 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
Сумите са с включен ДДС. Моля, имайте предвид, че това е най-неефективният начин да подпомогнете Биволъ, тъй като комисионната на мобилните оператори достига 60%. Ако имате възможност, използвайте някой от другите методи на плащане.
Криптовалути
За да ни изпратите биткойни сканирайте QR кода или използвайте един от двата адреса: Standard: 1EY3iwkPXiby6XFsyCcVPGZPYCGPbPeVcb
Segwit: bc1ql28g7qnvdmenrzhhc7rtk0zk67gg4wd9x9jmmc
This post is also available in: English